Zvoní, zvoní zvonek malý, Vánoce jsou přede dveřmi

Ačkoli se to nezdá, vánoční čas se pomalu blíží. Brzy budeme ve stresu uklízet, péct a nakupovat. O tom Vánoce přece jsou, že? A jak rychle přijdou, tak rychle odejdou. Prŕŕ!!! Zastavme se přece. Na začátek bude rozumné, abychom si učinili seznam a utřídili naše priority

Když jsme byli děti, Vánoce jsme prožívali mnohem intenzivněji. Těšili jsme se při stavění sněhuláka, potají vyjídali vánoční koláčky, se zatajeným dechem sledovali rozsvícený stromek. Jak málo nám tehdy stačilo, abychom měli s přicházející svátky tak obrovskou radost. Přestože jsme už dospělí, zpříjemněme si dlouhé čekání! Jak? Obklopme se věcmi, které nám navodí tu správnou atmosféru, abychom slyšeli vánoční zvonky na každém kroku.

1. Úklid

Proč bychom si při mytí oken nemohli pustit koledy? Nebo si zazpívat Last Christmas od skupiny Wham? Vedle toho doporučujeme vyměnit celoroční závěsy za něco typicky zimního! Záclony se vzorem vloček, závěsy s vyšívanými stromky, zasněženými sobíky nebo do dětského pokoje usměvavé postavičky Perníčků z pohádky o Shrekovi. V chladném počasí záclony zútulňují místnost a znásobují pocit tepla.

   

Převléct přikrývky do nudného motivu není nic nového. Vyměňte povlečení a deky do vánočního šatu. Pamatujete si pohádku o Louskáčkovi? Zlá Myší královna zaklela malého chlapce do podoby vojáčka Louskáčka. Dnes je tato pohádka, stará 200 let, jedním z mnoha symbolů Vánoc. Nebo se zachumlejme do měkoučké teplé deky a popíjejme horkou čokoládu.

   

Při výměně dekoračních polštářů, v obývacím pokoji na pohovce, v ložnici nebo dětském pokoji, potěší všechny netradiční roztomilé obrázky. Na trhu je velké množství Santa Clausů, zasněžených krajin, sněhuláků, lesních zvířátek, trpaslíků či větviček s jehličím. Důležité je vybrat si takový motiv, který nás vystihuje, který nám vykouzlí úsměv na tváři. Přes rok se snažíme zařizovat interiér rozumně, aby se nám hodilo támhle k tomu, aby pasoval barevný odstín k nábytku, aby vše bylo jako z módního časopisu. Jednou v roce zahoďme praktičnost a řiďme se srdcem. Zavzpomínejme na dětství, jak nám právě takové maličkosti vytvořily doma kouzelnou atmosféru.

Máme umytá okna, převlečené peřiny, vymetené kouty. Nezapomínejme, že běžný úklid jako prach a vysávání patří do každotýdenní rutiny. Ať se snažíme jak chceme, tyto dvě činnosti neoblafneme. Ještě vyměnit ubrusy a osušky, a máme hotovo! Prostírání stolu bývá většinou ve vánočních barvách – bílá, červená, zelená a zlatá. Každá z barev v sobě skrývá symboliku, která je spojena s křesťanskou tradicí, historickými a kulturními zvyklostmi.

  • Červená – symbolizuje Kristovu krev a vykoupení, zároveň je to barva lásky, radosti a obětování se za nás. Používá se červené jablko, bobule, cesmína, vánoční růže.
  • Zelená – představuje věčný život a naději. Barva je spojena s jehličnatými stromy, které zůstávají zelené i v zimě. Využívají se vánoční stromky, ikebany z jehličí, jmelí.
  • Zlatá – znak bohatství, světla a Boží slávy. Zlato připomíná dar, který mudrci přinesli Ježíškovi při jeho narození, zlaté hvězdičky, dukáty.
  • Bílá – symbolizuje čistotu, nevinnost, klid a světlo. Barva se pojí se sněhem a zimním obdobím, jako jsou například sněhové vločky, sněhuláci, rampouchy.

   

2. Vánoční dekorace

I ti největší mrzouti při pohledu na vánoční dekorace začnou tát. Čím si můžeme naše domácnosti ozdobit? Vánoční punčochy představují tajné obdarování. Tradice pochází ze středověku, kdy svatý Mikuláš pomohl třem chudým sestrám, které neměly dostatek peněz na svatební věno, a kvůli tomu se jejich otec obával, že nebudou moci vstoupit do manželství. Mikuláš se v noci vplížil do jejich domu a do sušících se ponožek vložil zlato. Tento čin se stal symbolem tajného obdarovávání. Světýlka, ať už bílá nebo barevná, symbolizují světlo, které vítězí nad tmou. V křesťanství je to světlo Krista. Adventní věnec se 4 svíčkami představuje příchod narození Ježíška, přičemž postupné zapalování svící nám pomáhá zkrátit čas do Vánoc. První svíčka je Svíčka naděje, druhá Svíčka klidu, třetí Svíčka radosti a čtvrtá Svíčka lásky. Svícny, talíře a podnosy můžeme použít nejen dřevěné, ale i třpytivé, zlaté, stříbrné, s lesknoucími se hvězdičkami nebo vločkami.

    

Visací ozdoby jsou klasické dekorace, které přidávají stromku, domácnosti či exteriéru sváteční a slavnostní vzhled. Nejtradičnější jsou koule a zvonky, srdíčka, andílky, sněhové vločky, hvězdičky nebo zvířátka. V moderních rodinách najdeme předměty jako autíčka, domečky, rukavičky, hudební nástroje,.. výběr je obrovský. Stačí je jen zavěsit a vzduch se tajemně rozvibruje. Figurky jsou samostatnou kapitolou! Betlémy jsou stále top, ale Mikulášů a Santa Clausů vystřídali sobi, skřítci a zimní panenky.

Kdo má hlouběji do kapsy, stačí nalouskat vlašské ořechy a skořápky použijeme jako dekoraci. Na topení vysušme kolečka z pomerančů, z papíru vystřihneme vločky. Drahé voňavé svíčky vyměníme za včelí vosk a v zahradě nasbíráme popadané šišky. Určitě najdeme ve starých krabicích betlém po prarodičích. Buráky a jablíčka jsou rovněž vděčnými ozdůbkami, případně do vázy můžeme vložit větvičky jehličí.

   

   

3. Jdeme na to!

Vedle úklidu zahalíme naši domácnost do vánočního šatu. Vyměníme záclony, ubrusy a ložní prádlo. Ozdobíme ji roztomilými figurkami a dekoracemi. Připravíme adventní věnec, aby mohlo začít odpočítávání. Rozsvítíme světílka, do oken vložíme sněhové vločky. Uvaříme punč, zapneme vánoční film a... Budeme si adventní čas užívat nejvíc jak se dá! Protože Vánoce jsou pouze jednou v roce a jsou tím nejkouzelnějším obdobím. Řiďme se proto větou: Budou Vánoce a bude nám krásné!