Šatní skříně – alfa a omega při výběru

Spousta lidí chce mít doma minimum nábytku a prostor odlehčit. Těžké skříně zaměnit za malé skříňky či otevřené regály. Místnost se najednou rozjasní, prostorově zvětší. Oblečení se snadno vybírá, je přehledné, šetříme čas s úklidem. Všechno by bylo ideální, tiskne se však slovíčko ALE.

  • Pokud nejsme-li lidé typu „vlk samotář“, rychle zjistíme, že malé úložné prostory jsou sice fajn, ale nestačí. Každý člen domácnosti potřebuje místo ke skladování. letní věci v zimě, zimní věci v létě, boty, kšiltovka, dovolenkový klobouk, župan, šály a rukavice, plavky, plesové šaty, oblek, atp.
  • Pokud jsme alespoň trochu sportovně-aktivní, potřebujeme místo pro cyklistickou přilbu, lyžařskou kombinézu, nafukovačku, karimatku, stan, spacák, brusle, fotbalový míč, kufr,... ne každý má možnost odkládací prostoru na půdě nebo ve sklepě.
  • A pokud máme rádi doplňky do domácnosti, potřebujeme uložit do polic záclony, závěsy, deky, ubrusy, běhouny, vánoční dekorace, velikonoční dekorace, fotoalba, společenské hry,...

Ruku na srdce, většina z nás má doma přesně tyhle věci, takže kam je uložit?

 

Skříně do ložnice

Šatní skříň by měla obsahovat kromě polic závěsnou tyč na věšení oblečení, zásuvky na drobnosti a vrchní polici na odkládání věcí, které nepoužíváme denně. Nábytek je většinou v přírodních barvách, nejoblíbenější je dekor dřeva a bílá barva. Dnes se už však zákazníci nebojí objednat černou skříň, barevnou pastelovou nebo s tapetou na dveřích. Široká škála nabízí skříně se zrcadly, LED osvětlením, standardní i posuvné dveře, klasické tvary, šachovnicové, rohové či jiné designové lahůdky.

Zrcadlo do ložnice. Ano nebo ne? Podle Feng Shui tam nepatří vůbec, způsobuje prý neklidný spánek. V mnoha domácnostech je však běžnou výbavou a když se ho nechceme vzdát, stačí dodržet malou radu - zrcadlo nasměrovat tak, abychom se v něm během spánku neviděli.

Zajímavé jsou ozdobné lišty, vzor parket, dvoubarevnost – korpus versus dveře, design úchytek, skryté přihrádky na odkládání cenností, výběr z možností lesklých dvířek nebo matných dvířek.

V neposlední řadě je důležitým krokem ověření rozměrů, abychom po smontování neměli hlavu ve smutku. Kvůli celkovému vzhledu se doporučuje mít šatní skříň, komodu, toaletku a noční stolky z jedné kolekce. Minimálně alespoň stejný barevný dekor.

 

Skříně do dětského pokoje

Když vybíráme nábytek pro děti, zapojme je do výběru. V první řadě budou mít z toho obrovskou radost, ve druhé řadě zjistíme jejich vkus, co se jim líbí a budou se nám snáze vybírat následné doplňky. Důležité je položit si tyto otázky:

  • Skříň bude sloužit jednomu dítěti nebo dvěma?
  • Jedná se o malé dítě nebo středoškoláka?
  • Chlapec, holka nebo smíšený pokoj?

U dětských skříní můžeme popustit uzdu fantazie a sáhnout po pohádkových kreslených designech. Dítě se bude cítit příjemně a bezpečně, přestane se v noci bát a podporuje se jeho kreativita. Při obrázcích povolání sní dítě o práci hasiče, policisty či lékaře.

Naopak starší děti mají v oblibě specifický design. Jsou téměř dospělí, ale stále chtějí být „jiný“. Platí pravidlo, čím starší dítě, tím více úložného prostoru. Vhodné jsou i kombinace menší a větší skříně, kdy si student může pokoj kdykoli přestavět podle svého vkusu.

 

Skříně do chodby

Předsíň, vstupní hala, chodba, předpokoj. Všichni ji volají jinak, ale vždy se jedná o tentýž prostor. Je to první pohled do naší domácnosti, kdy k nám vstupují hosté. Je to místo, odkud vyrážíme každý den do práce či školy. Je to první místnost do které vkročíme po těžkém dni a řekneme „jsme doma“. Možná by někdo řekl, že jde o nepodstatný pokoj, ale opak je pravdou. Šatní skříně a předsíňové sestavy v sobě skrývají mix všeho, co se nám nevejde do ložnic a dětských pokojů. Slouží k odkládání sezónního oblečení, bot, módních doplňků, nepotřebných věcí či malých zbytečností.

Máme-li malou chodbu (většinou obdélníkového tvaru), určitě volíme skříň světlé barvy. Tmavý nábytek by chodbu opticky zmenšil a působila by pochmurně. Raději kupujeme vysokou dlouhou skříň podél celé stěny, zato s menší hloubkou.

Vstupní haly si mohou dovolit velké či vestavěné skříně. Barevnost ani tvar není rozhodující, je v ní dostatek prostoru pro jakýkoli typ skříně. Když chceme využít prostor co nejvíce, kupujeme skříně, které jsou součástí tzv. předsíňových sestav, tedy včetně skříňky na boty, ramínka a komody. Neocenitelným bonusem jsou skříně se zrcadlem.

Rada na závěr - smontovat šatní skříň je kumšt. Není žádná ostuda požádat o pomoc, pokud zrovna nejsme mistři kutilové. Při montáži je vždy důležité, abychom nebyli sami, abychom pracovali trpělivě as rozvahou.